12. 03. 2019
Allen & Overy

Rozhovor s vítězem Allen & Overy Essay Competition 2017/2018

 Výhercem 18. ročníku soutěže Allen & Overy Essay Competition se již po druhé stal Martin Štípa, nyní již absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Výherce této soutěže v minulém roce mohl získat 20 000,- Kč a čtyřdenní pobyt v jedné z destinací světa, které by chtělo navštívit určitě mnoho mladých lidí – Londýn, New York nebo Shanghai s možností jednodenní návštěvy kanceláře Allen & Overy. Proč se Martin rozhodl přihlásit do soutěže po druhé, jak dlouhou dobu strávil s přípravou na soutěž, pro jaký pobyt se rozhodl a jak se tam měl, se dozvíte v následujícím článku.

1. Proč si se rozhodl znovu přihlásit do soutěže?

Na rozdíl od posledního ročníku, ve kterém se dalo díky hlavnímu tématu umělé inteligence od zavedených právních úvah částečně oprostit, letošní téma soutěž vrátilo do ryze právního prostředí. Pokud jsem tedy měl v minulém roce díky zájmu o problematiku umělé inteligence nějakou výhodu, letos mě lákala výzva zkusit si napsat práci z oblasti, se kterou jsem měl do té doby podobné zkušenosti jako většina studentů. Svým obsahem zadání navíc odpovídalo tomu, s čím se může člověk pravidelně setkávat i v budoucí praxi.

2. Jak dlouhou dobu si strávil přípravou na soutěž?

Vzhledem k předchozím zkušenostem jsem tušil, že by mi napsání práce mělo zabrat zhruba stejné množství času, a nakonec se to stejně jako v minulém roce podařilo za necelý týden. Je ale pravdou, že závěrečné korektury probíhaly pár minut před deadlinem, posledních pár dní a hodin jsem tedy musel lehce zintenzivnit úsilí. Bližší podrobnosti ohledně mé přípravy můžete najít v rozhovoru v časopisu PrimaLex z loňského roku.

3.Čekal jsi, že bys mohl opět vyhrát?

Jak říká jeden můj kamarád: „Není důležitý vyhrát, ale obhájit titul.“ I když jsem tak k soutěži i ke své práci přistupoval s pokorou, byl jsem samozřejmě pod větším tlakem než napoprvé. Nakonec jsem si ale mohl říct, že jsem udělal vše, co se v omezeném čase dalo, a tak jsem do poslední chvíle doufal, že se zadaří.

4. Vyhrál jsi, a tak sis mohl vybrat jednu z destinací. Proč sis vybral právě New York?

Essay Competition pro mě byla úžasnou příležitostí navštívit místa, která jsem do té doby neměl šanci poznat. Minulý rok jsem se tak díky výhře a pobytu v Singapuru mohl poprvé podívat do Asie, letos do Ameriky. Bylo super poznat intenzivní a nepřetržitý život na Manhattanu, mít možnost jít na NHL a na vlastní oči vidět Daredevilovu Hell’s Kitchen, Continental z Johna Wicka a místa, na kterých Harry s Marvem zažívali nekonečná muka.

5.     Jak vypadal tvůj program v New Yorku?

Protože jsme byli v New Yorku poprvé a vzhledem k tomu, že jsme měli v plánu vidět na Manhattanu každou píď, museli jsme si každé ráno poctivě přivstat, abychom na vše měli čas. Stihli jsme samozřejmě jak klasická místa New Yorku, jako jsou Rockefeller Center, Brooklyn Bridge nebo Chinatown, tak i ta méně turistická, včetně místních marketů či kampusu Columbia University. Atmosféru města jsme se během těch pár dnů snažili nasát skutečně zodpovědně a pro mě je to už teď místo, kam se budu rád vracet.

6.     Jak se ti líbila návštěva kanceláře A&O v New Yorku?

Návštěva kanceláří byla super. Schůzku jsem měl domluvenou hned druhý den po příletu a bylo o mě opravdu skvěle postaráno. Po úvodní prohlídce kanceláří a společném obědě s několika kolegy jsem měl během odpoledne příležitost asistovat při práci jedné z právniček na oddělení ICM (International Capital Markets), seznámit se s dalšími právníky a závěrem se dokonce připojit na několikanásobnou narozeninovou party. I přesto, že jsem se kvůli jetlagu nepouštěl do žádných větších akcí, tak jsem byl z průběhu celého dne vážně nadšený.

7.     Máš nějaký vzkaz pro studenty, kteří přemýšlejí nad tím, že by se v příštích letech do soutěže přihlásili?

Určitě neváhat a jít do toho. Je třeba se nenechat zaleknout na první pohled komplexním nebo neznámým tématem a být připraven se na chvíli ponořit do specifické právní problematiky. Kromě toho, že dané téma může studenty nakonec upřímně nadchnout, jedná se o užitečnou průpravu do praxe, ve které bude docela často potřeba proniknout i do nečekaných oblastí práva. Osobně jsem moc rád, že jsem do toho šel znovu a mohl se dostat k novým věcem. Všem tedy přeji hodně úspěchů a ať si ze soutěže odnesou ty nejlepší zkušenosti. 

Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, sdělujeme, že tento web využívá cookies. Pro jistotu taky prohlašujeme, že neobsahuje žádné alergeny. Více informací