22. 02. 2021
Dominika Krůlová

Jak se efektivně učit a pracovat z domova

A je to tu bohužel znovu. Většina z nás je zavřená doma. Nevíme, co nás ještě čeká. I ten největší flegmatik má v tomto období nervy. Každý si přejeme, abychom všechno zvládli. Online výuka nebo home office je pro nás také úplná novinka. Na jednu stranu je fajn, že ráno nemusíme do mrazu, ale na tu druhou to má i svá negativa. Jedním z největších je určitě to, že se kolikrát nedokážeme u počítače celý den soustředit tolik jako ve škole nebo v práci. Proto jsem pro Vás sepsala tipy, jak se efektivněji učit nebo pracovat z domu. Mám je sama vyzkoušené, tak třeba Vám nějaké z nich pomůžou.

 

1) Vypněte si mobil

Je to asi nejhorší a zároveň nejlepší věc, kterou můžete udělat. Stačí si vypnout Wi-Fi a data. Existují dokonce i aplikace, které hlídají, abyste se telefonu nedotkli – například Forest: Stay focused – dostupné jak pro IOS, tak pro Android.

 

2) Ukliďte si pracovní plochu

Na stole by mělo zůstat pouze to, co v tu danou chvíli potřebujete k učení nebo práci. Všechny ostatní věci ukliďte, ať Vás nic nerozptyluje a máte kolem sebe dostatek prostoru.

 

3) Místnost dostatečně vyvětrejte

Každou hodinu si minimálně na 5 minut nechte otevřené okno, aby se pročistil vzduch v místnosti. Je to taková drobnost, ale ani nevíte, jak moc Vám pomůže.

 

4) Ustelte si postel a převlékněte se tak, jako byste šli normálně do školy či práce

Tento bod je opravdu důležitý. Obelstíte tak trochu mozek a navíc se budete cítit alespoň trochu normálně. Chápu, že ranní rozcuch, nevyčištěné zuby a pohodlná mikina jsou nejvíc top, ale zkuste se alespoň na dopoledne převléct a vyhnout se posteli. Zůstanete tak déle akční a nebudete tolik unavení.

 

5) Dávejte si limity v učení

Tohle se mi opravdu osvědčilo. Dokážu se vždy soustředit, protože vím, že po dané době přijde odpočinek v podobě seriálu nebo dobrého jídla. Osvědčilo se nám to společně s kamarádkou, se kterou sdílíme pokoj. Takže to poté vypadá následovně: jsou například 3 hodiny odpoledne, řekneme si, že se 2 hodiny budeme učit, pak si dáme večeři a pokecáme a v 18:30 hod. se zase začneme učit. A opravdu se nám to takto daří a je to efektivní.

 

6) Učte se v tu denní dobu, kdy je Vám to nejvíc pohodlné

Někdo říká, že se nejvíc naučí dopoledne, někdo naopak v noci, ale nezapomínejte na spánek, protože ten je opravdu důležitý. Takže pokud preferujete noc, je dobré skončit kolem 1 hod. ranní. Pak je čas na spánek, ať jste zase připraveni na další den.

 

7) Dávejte si pauzy v podobě dobrého jídla a aktivního odpočinku

Odskočte si něco dobrého uvařit nebo se jděte projít do přírody, udělejte si dechová cvičení, jógu, běžte si zaběhat, běžte prostě vypustit nervy a všechno to učení z hlavy. Minimálně hodinku denně si dopřejte

 

8) Odměňujte se

Pokud splníte cíl, který jste si ten den dali, například, že se naučíte 3 otázky, uděláte úkoly apod., klidně si večer pusťte film, dejte si čokoládovou tyčinku, dočtěte si Vaši knížku. Je to naprosto v pořádku.

 

9) Netrestejte se a nenervujte se, že jste ten den nestihli vše, co jste chtěli

Máte v plánu se naučit celou knížku, ale zvládli jste jen půlku? Radši se běžte projít a brzy spát, ať můžete zbytek dodělat další den. Protože jakmile začnete panikařit, že nestíháte, Vaše hlava si nastaví mód „nestíhám, to je špatný, to ho/ji nenechám spát, a ještě mu pošlu nějaké negativní myšlenky, ať má nad čím přemýšlet“.

Prostě jste to nestihli, nevadí, za to jste se naučili dobře 2 skripta a stále je čas se doučit zbytek. Proto zbytečně hned nezmatkujte.

 

10)  Vše si dobře předem naplánujte

Mně hodně pomáhá, když si napíšu vedle na papírek, co kdy mám, jaká zkouška, úkol, meeting mě čeká ve který den. Pak si můžu v klidu rozvrhnout, na co se musím podívat jako první a co může pár dní počkat. Ale i když trochu vybočíte z plánu, nic se neděje, jeďte dál viz bod 6.

 

11) Používejte zvýrazňovače, pastelky, barevná lepítka

Ve všem musím mít systém. A taky mi docela pomáhá moje fotografická paměť. Když si všechno nějak označím barvami, lépe se v tom orientuji. Tento bod určitě doporučuji.

 

12) Předříkávejte si a opakujte nahlas

Tím, že si jednotlivé věty zvýrazníte, a ještě si je přečtete nahlas, vryjí se Vám do paměti, ani nebudete vědět jak.

 

13) Nechte se vyzkoušet

Tohle mi pomáhá ze všeho nejvíc. Pokud máte možnost požádat rodiče, spolubydlící nebo někoho jiného, aby si na Vás udělal hodinku čas a vše to s Vámi projeli, tak Vám garantuji, že to v té hlavě zůstane ještě dávno po zkoušce. Protože ten druhý Vám k tomu může dávat různé nápovědy, jak si to lépe zapamatovat nebo tím, že si to s ním projdete, narazíte na věci, které je potřeba ještě zopakovat nebo se naopak ujistíte, že to umíte a můžete jít v klidu dělat další věci.

 

Důležité je se snažit ovládnout stres, minimalizovat vše, co by Vás mohlo při učení nebo práci rušit, dělat si přestávky a mít stručný plán, jak a kdy se budete učit či pracovat.

 

Přeji všem opravdu hodně štěstí a pevné nervy. Věřím, že to všichni krásně zvládnete a brzy se vrátíte ke svému běžnému životu tam venku.

 

Držte se!

 

Článek pochází z časopisu PrímaLEX! 

Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, sdělujeme, že tento web využívá cookies. Pro jistotu taky prohlašujeme, že neobsahuje žádné alergeny. Více informací